MarmyškováníLov s marmyškou

S marmyškou lze lovit mnoha způsoby. Moderním, etickým, velmi účinným a čím dál populárnějším způsobem lovu je tzv. мормышинг. Tento ruský výraz vznikl spojením slov marmyška (мормышка) a přívlač (спиннинг). Já mu česky říkám marmyškování. Neznám krásnější odpočinek, než vzít na sebe vestu s tím nejnutnějším vybavením (hlavně marmyšky), lehký proutek a vyrazit ráno nebo v podvečer k místní říčce.

Prut pro marmyšky

Marmyškování je vlastně UL přívlač s využitím marmyšky jako nástrahy. Pro tento způsob lovu je ideální prut s délkou kolem 2 metrů a co nejnižší gramáží - 0,5 až 5 gramů. Ideálním prutem, který nejraději používám, je Favorite Blue Bird v délce 2,04m a gramáží 0,5 až 5g.

Prut Favorite Blue Bird

Naviják

Vhodný naviják by měl mít vyšší převod (minimálně 5,1), tichý překlápeč a velikost musí odpovídat zvolenému prutu. Proto používám a jsem spokojen s navijákem Favorite Blue Bird ve velikosti 2000.

Naviják Blue Bird

Vlasec

Vlasec musíme přizpůsobit velikosti cílových ryb, místu lovu a ročnímu období. Osobně používám průměr 0,14 mm s kterým si vystačím po většinu roku. Pouze v chladnějším období používám návazec o průměru 0,10 mm. Někteří rybáři raději používají PE šňůry, které mají při nižším průměru vyšší nosnost a je možné je koupit v reflexních a dobře viditelných barvách.

Jak navázat marmyšku

Marmyšky s očkem se navážou klasickým uzlem. Marmyšky s otvorem v tělíčku se navážou podle následujícího obrázku. 

Navázání marmyšky s otvorem

Vedení marmyšky

Způsobů, kterými vedeme marmyšku je několik dle charakteru vody, počasí a i aktivitě ryb. Postupem času si každý rybář při marmyškování vytvoří svůj vlastní způsob a je určitě vhodné zkoušet i nové a netradiční způsoby.

Základním způsobem vedení marmyšky je napodobování pohybu vybraných vodních organismů ve vodním sloupci či u dna. Po nahození necháme marmyšku klesnout do požadované hloubky a poté velmi jemným pocukáváním napodobujeme pohyb těchto vodních organismů. Pocukneme vždy několikrát a necháme marmyšku zase trošku klesnout.

Dalším osvědčeným způsobem je vedení marmyšky po proudu. Tento způsob je ideální pro imitaci vodních organizmů unášených proudem. V tomto případě používám lehčí marmyšku, která neklesne rychle na dno a nahodím proti proudu. Následně s marmyškou udržuji kontakt a nechávám ji volně unášet proudem.

Kombajn je způsob lovu zvláště vhodný pro Parmy a Ostroretky. Marmyška v tomto případě slouží jako nosič pro umělou či živou žížalku, patentku či červíka. Lze takto lovit po proudu i proti proudu. Po náhozu se nechá marmyška klesnout na dno a pomalu ji přitahujeme či pouštíme tak, aby se válela po dně či v jeho blízkosti kopírovala jeho profil.