MarmyškováníLov s marmyškou

S marmyškou lze lovit mnoha způsoby. Moderním, etickým, velmi účinným a čím dál populárnějším způsobem lovu je tzv. мормышинг. Tento ruský výraz vznikl spojením slov marmyška (мормышка) a přívlač (спиннинг). Já mu česky říkám marmyškování. Neznám krásnější odpočinek, než vzít na sebe vestu s tím nejnutnějším vybavením (hlavně marmyšky), lehký proutek a vyrazit ráno nebo v podvečer k místní říčce.

Lov na dírkách

Vzhledem k tomu, že lov na dírkách (pod ledem) je u nás na svazových vodách zakázán (až na několik vyjímek a soukromé revíry), nebudu mu zatím zde věnovat prostor.

Prut pro marmyšky

Marmyškování je vlastně UL přívlač s využitím marmyšky jako nástrahy. Pro tento způsob lovu je ideální prut s délkou kolem 2 metrů a co nejnižší gramáží - 0,5 až 5 gramů. Ideální prut, které nejraději používám, je Volžanka Stilet v délce 2,0m a gramáži 0,5 až 5g.

Naviják

Vhodný naviják by měl mít vyšší převod (minimálně 5,1), tichý překlápeč a velikost musí odpovídat zvolenému prutu. Například Volžanka Optima ve velikosti 1000.

Šňůra a vlasec

Pokud chceme dosáhnout maximální citlivosti při chytání s marmyškou, doporučuji používat jemné PE šňůry, které při minimálním průměru (0,04 až 0,10 mm) nabízejí mnohem větší nosnost než vlasec. Doporučuji šňůru Volžanka Sensor Small Game X4. Na konec šňůry uděláme návazec v délce minimálně 1 metru z vlasce o průměru 0,12 a máme ideální sestavu pro marmyškování.

Jak navázat marmyšku

Marmyšky s očkem se navážou klasickým uzlem. Marmyšky s otvorem v tělíčku se navážou podle následujícího obrázku. 

Navázání marmyšky s otvorem

Vedení marmyšky

Způsobů, kterými vedeme marmyšku je několik dle charakteru vody, počasí a i aktivitě ryb. Postupem času si každý rybář při marmyškování vytvoří svůj vlastní způsob a je určitě vhodné zkoušet i nové a netradiční způsoby.

Základním způsobem vedení marmyšky je napodobování pohybu vybraných vodních organismů ve vodním sloupci či u dna. Po nahození necháme marmyšku klesnout do požadované hloubky a poté velmi jemným pocukáváním napodobujeme pohyb těchto vodních organismů. Pocukneme vždy několikrát a necháme marmyšku zase trošku klesnout.

Dalším osvědčeným způsobem je vedení marmyšky po proudu. Tento způsob je ideální pro imitaci vodních organizmů unášených proudem. V tomto případě používám lehčí marmyšku, která neklesne rychle na dno a nahodím proti proudu. Následně s marmyškou udržuji kontakt a nechávám ji volně unášet proudem.

Kombajn je způsob lovu zvláště vhodný pro Parmy a Ostroretky. Marmyška v tomto případě slouží jako nosič pro umělou či živou žížalku, patentku či červíka. Lze takto lovit po proudu i proti proudu. Po náhozu se nechá marmyška klesnout na dno a pomalu ji přitahujeme či pouštíme tak, aby se válela po dně či v jeho blízkosti kopírovala jeho profil.