Jak a kde vznikla marmyška?

Marmyška vznikla pravděpodobně na území dnešního Ruska. Kdo je tvůrcem první marmyšky není známo. Existuje pouze několik teorií. Jedna z nich odkazuje k domorodým lovcům na Sibiři.

Avšak první písemnou zmínku o marmyšce lze nalézt v "Rybářském kalendáři", který v roce 1885 vydal zoolog Leonid Pavlovič Sabanějev. Píše v něm o tom, jak rybáři na zamrzlé řece Ob lovili okouny na velmi malou a zvláštní "блесенку" tak, že ji pomalu a jemně zvedali k hladině.

Více se marmyška začala rozšiřovat v 30. letech minulého století, kdy moskevští rybáři používali již různé druhy marmyšek.

Po druhé světové válce začíná průmyslová výroba marmyšek. Jejich výrobou se zabývá několik závodů a v obchodech pro rybáře se tak objevuje velké množství marmyšek všech tvarů a barev.Výroba marmyšek v Československu

Do Československa se marmyšky v širší míře dostaly zřejmě po druhé světové válce, kdy nastaly intenzivní hospodářské styky s tehdejším Sovětským svazem. Jejich výroby se ujalo výrobní družstvo ZNAK Hradec Králové a pod značkou RYNA je dodávalo na československý trh a pravděpodobně je i vyváželo do zahraničí. Výroba marmyšek v tomto družstvu skončila společně s jeho úpadkem v 90tých letech minulého století. Avšak neprodané zásoby byly tak velké, že ještě dnes se můžete v některých prodejnách setkat s prodejem těchto marmyšek dokonce i v originálním balení.


Knihy o marmyškách

Kniha Kouzelná marmyškaV roce 1992 vyšla v nakladatelství Variant v ukrajinské Oděse kniha "Kouzelná marmyška", která shrnula všechny stávající vědomosti o marmyškách. Je dostupná v elektronické podobě na internetu, avšak bohužel bez cenných ilustrací.

Kniha Kouzelná marmyška